The TWUA District meetings must include a brief educational presentation (program) related to the water and wastewater industry, and the Texas Commission on Environmental Quality (TCEQ) grants two hours of both water and wastewater operator licensing credit to District members for each meeting attended. Please contact This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it for pro-rated amounts.

There are currently 54 recognized Districts within the Texas Water Utilities Association, as follows:

  •     Apollo District - Collin and Dallas Counties
  •     Armadillo Country District - Bexar, Comal, Guadalupe and Hays Counties
  •     Blacklands District - Ellis, Hill, Johnson and Navarro Counties
  •     Border District - Jim Hogg, Webb and Zapata Counties
  •     Bosque River District - Bosque, Hamilton, Hood and Somervell Counties
  •     Brazos-Colorado District - Austin, Brazos, Burleson, Grimes, Waller and Washington Counties
  •     Canadian District - Gray, Hansford, Hemphill, Lipscomb, Ochiltree, Roberts and Wheeler Counties
  •     Capitol Area District - Bastrop, Burnet, Fayette, Lee, Travis and Williamson Counties
  •     Caprock District - Bailey, Briscoe, Castro, Cochran, Crosby, Dickens, Floyd, Hale, Hockley, Lamb, Lubbock, Motley and Swisher Counties
  •     Cedar Creek District - Includes portions of Henderson County
  •     Central East Texas District - Anderson, Cherokee, Nacogdoches, Panola, Rusk, Smith and Van Zandt Counties
  •     Central Rio Grande District - Culberson, El Paso and Hudspethh Counties
  •     Central Texas District - Bell, Corryell, Falls, Lampasas, McLennan and Milam Counties
  •     Central West Texas District - Callahan, Eastland, Palo Pinto, Shackelford, Stephens and Taylor Counties
  •     Citrus District - Cameron, Hidalgo, Kenedy, Starr and Willacy Counties
  •     Coastal Bend District - Aransas, Bee, Brooks, Duval, Jim Wells, Kleberg, Live Oak, McMullen, Nueces, Refugio and San Patricio Counties
  •     Cotton Belt District - Collin, Hopkins, Hunt, Kaufman, Rockwall and Van Zandt Counties
  •     Deep East Texas District - Angelina, Jasper, Newton, Sabine, San Augustine, Shelby and Tyler Counties
  •     East Texas District - Frankin, Gregg, Harrison, Rains, Upshur and Wood Counties
  •     Fort Concho District - Coke, Concho, Crockett, Irion, Menard, Reagan, Runnels, Schleicher, Sterling, Sutton and Tom Green Counties
  •     Golden Crescent District - Calhoun, Dewitt, Goliad, Jackson, Lavaca, Refugio and Victoria Counties
  •     Greenbelt District - Childress, Collingsworth, Cottle, Foard, Hall, Hardeman, Motley and Wilbarger Counties
  •     Green Forest District - Montgomery, Polk, San Jacinto and Walker Counties
  •     Guadalupe Valley District - Caldwell, Colorado, Dewitt, Gonzales, Guadalupe, Lavaca and Victoria Counties
  •     Gulf Area District - Brazoira and Galveston Counties
  •     Harris County MHP District - Includes the area of Harris County
  •     Highland Lakes District - Includes the area of Burnet County
  •     Hill Country District - Bandera, Blanco, Gillespie, Kendall, Kerr, Kimble, Llano and Mason Counties
  •     Hot Wells District - Atascosa, Bee, Goliad, Karnes and Wilson Counties
  •     Lake Country District - Wood, Van Zandt, Franklin, Smith, Rains and Gregg
  •     Leon River District - Comanche and Erath Counties
  •     Lone Star District - Coke, Fisher, Haskell, Jones, King, Knox, Stonewall, Taylor and Throckmorton Counties
  •     Metrocrest District - Includes the area of Collin County
  •     Mid Cities District - Dallas, Denton, Tannant and Wise Counties
  •     Mission District - Includes the area of Bexar County
  •     North Central Texas District - Parker and Tarrant Counties
  •     North Texas District - Collin, Cooke, Denton, Montague and Wise Counties
  •     Northeast Texas District - Bowie, Camp, Cass, Marion, Morris and Titus Counties
  •     Northwest Texas District - Archer, Baylor, Clay, Jack, Wichita and Young Counties
  •     Panhandle District - Armstrong, Carson, Dallam, Deaf Smith, Donley, Hartley, Hutchison, Moore, Oldham, Parmer, Potter, Randall and Sherman Counties
  •     Pecan Valley District - Brown, Coleman, McCulloch, Mills and San Saba Counties
  •     Permian Basin District - Andrews, Borden, Dawson, Ector, Gaines, Garza, Howard, Kent, Lynn, Martin, Midland, Mitchell, Nolan, Scurry, Terry and Yoakum Counties
  •     Piney Woods District - Anderson, Angelina, Cherokee, Houston and Trinity Counties
  •     Red River Valley District - Delta, Fannin, Lamar and Red River Counties
  •     Rice Belt District - Brazoria, Calhoun, Fort Bend, Jackson, Matagorda and Wharton Counties
  •     Sam Houston District - Includes the area of Harris County
  •     Sierra Madera District - Brewster, Crane, Jeff Davis, Loving, Pecos, Presidio, Reeves, Terrell, Upton, Ward and Winkler Counties
  •     Texoma Land District - Cooke and Grayson Counties
  •     Trinity-Neches-Sabine District - Chambers, Hardin, Jefferson, Liberty and Orange Counties
  •     Trinity Valley District - Includes the area of Chambers County
  •     Tri-Sota Valley District - Freestone, Leon, Limestone, Madison and Robertson Counties
  •     Twin Basin District - Hood, Johnson and Somervell Counties
  •     White Rock District - Includes the area of Dallas County
  •     Winter Garden District - Atascosa, Dimmit, Edwards, Frio, Kinney, La Salle, Medina, Real, Uvalde, Val Verde and Zavala Counties